Vejle Håndbold Klub har modtaget støtte fra Nordea-fonden – en støtte, der går direkte til at styrke fællesskabet og hylde de mange frivillige kræfter, som hver uge får klubben til at leve.
I forbindelse med DGI Landsstævnet i sommer har Nordea-fonden sat fokus på frivillighed og ildsjæle i hele Danmark. Klubben er stolt af at være blandt de mange foreninger, som mærker opbakningen fra fonden, der i alt har støttet med 10 mio. kr. fordelt på over 1.000 initiativer.
Hos Vejle Håndbold Klub betyder støtten fra Nordea-fonden, at vi kan skabe endnu bedre rammer for vores frivillige trænere, ledere og hjælpere. Uden deres indsats ville der ikke være træning, stævner eller sociale aktiviteter for vores medlemmer – store som små.
– "Vi er enormt glade for, at Nordea-fonden anerkender værdien af det frivillige arbejde. Det giver energi og motivation til alle dem, der hver uge lægger tid og kræfter i at få tingene til at køre," siger formand, Lotte Damkjær.
Læs mere i artiklen hos Nordeafonden her
https://nordeafonden.dk/nyheder/ildsjaele-og-frivillige-bliver-fejret-paa-dgi-landsstaevnet